ISO 17025 Hakkında…


 Niçin Bilinmeli ? Niçin Gerekli ?

ISO 17025;

  • Yurtdışına satış yapan,
  • BRC / IFS belgelerini almış / alacak,
  • Uluslararası marketlerle ilişkisi olan

gıda işletmelerini yakından ilgilendiren bir standart aslında. Gıda işletmelerinin kendi yaptığı veya bir dış laboratuara yaptırdığı analizlerde bu standardın gereklilikleri aranıyor. Yöneticilerin ISO 17025 hakkında – en azından – bilgi sahibi olmaları gerekiyor.

İhtiyaç nerden doğuyor:

  1. BRC / IFS gibi market standart belgelerine sahipseniz veya almak hedefinde iseniz, çalıştığınız dış laboratuarın (tedarikçinizin) bu standart kapsamında begelendirilmiş olması gerekiyor.
  2. BRC / IFS belgelerini almış / alacak iseniz, kendi laboratuarınızda ISO 17025 gerekliliklerini yerine getirmelisiniz. Belgelendirmek gibi bir zorunluluğunuz yok, sadece belirtilen kurallara uymalısınız.
  3. ISO 17025 belgesi olan bir laboratuarın, dünya çapında denk olduğu varsayılır. Yani belgelendirilmiş bir laboratuarın analiz sonucu tüm dünyada doğru ve geçerli sayılır. Özellikle Avrupa kaynaklı müşteriler için önemli bir konudur. Bir anlaşmazlık durumunda analiz sonuçlarının değerlendirilmesinde önemli rol oynar.

Ne içerir ?

Standardın kendi giriş bölümünde amacını ve kapsamını şöyle açıklar:

  • Bu standard, bir kalite sistemini çalıştırdıklarını, teknik olarak yeterli olduklarını ve geçerli teknik sonuçlar üretebildiklerini göstermek isteyen deney ve kalibrasyon laboratuvarlarının sağlaması gereken bütün şartlar içerir.
  • Madde 4, kusursuz bir yönetim için gereken şartlar belirtir.
  • Madde 5, laboratuvarın yaptığı çeşitli deneylerin ve/veya kalibrasyonların teknik yeterliliğini göstermek için sağlaması gereken şartları belirtir.

Standard,  ISO’nun kendi sitesinde ise şu şekilde açıklanmış:

“ISO/IEC 17025:2005 specifies the general requirements for the competence to carry out tests and/or calibrations, including sampling. It covers testing and calibration performed using standard methods, non-standard methods, and laboratory-developed methods.

It is applicable to all organizations performing tests and/or calibrations. These include, for example, first-, second- and third-party laboratories, and laboratories where testing and/or calibration forms part of inspection and product certification.

ISO/IEC 17025:2005 is applicable to all laboratories regardless of the number of personnel or the extent of the scope of testing and/or calibration activities. When a laboratory does not undertake one or more of the activities covered by ISO/IEC 17025:2005, such as sampling and the design/development of new methods, the requirements of those clauses do not apply.

ISO/IEC 17025:2005 is for use by laboratories in developing their management system for quality, administrative and technical operations. Laboratory customers, regulatory authorities and accreditation bodies may also use it in confirming or recognizing the competence of laboratories. ISO/IEC 17025:2005 is not intended to be used as the basis for certification of laboratories.

Compliance with regulatory and safety requirements on the operation of laboratories is not covered by ISO/IEC 17025:2005.”

ISO 17025 Eğitimi

ISO 17025 eğitimi yukarıdaki şartlar dahilinde birçok gıda işletmesi için gerekli duruma geldi. Bu konudaki eğitim sunumum (ISO 17025)u ekledim ki bir kaynak olarak kullanılabilsin. Bunun haricinde piyasada az da olsa kaynaklar mevcut, ne yazıkki hepsi ingilizce. İçerik olarak çok güzel hazırlanmış olanları da var, boş olanları da. Ulaşabilecek arkadaşlar için Birleşmiş Milletler tarafından hazırlanmış klavuz çok faydalı olacaktır.  Kaynak yada bilgi ihtiyaçlarınız için bana ulaşabilirsiniz.

Yok illa da biri anlatsın ben dinleyeyim veya bir sertifikam olsun diyorsanız, benimle bağlantıya geçin 🙂

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s