Portör Muayenesi


Gıda işletmelerinde portör muayenesi yasal olarak önemli bir konudur. İşletmede çalışmaya başlayacak olan ve üretim sahasına giriş yapan tüm personelin portör muayenesinden geçirilmesi gerekmektedir. Burada gözden kaçmaması gereken nokta üretim sahasına giren tüm kişilerin bu kayıtlarının bulunmasıdır. Yönetici de üretim personeli de bu kapsamdadır.

İçerik hakkında farklı yorumlar duymakla birlikte, bir danışman olarak size tavsiyem elinizdeki yazılı düzenlemelere bakarak bu takibi yapmanızdır. Aksi durumda hem yanlış uygulamalar yapılmakta hemde gereksiz harcamalar yaşanmaktadır. Şu anda geçerli olarak içerik sağlık bakanlığının tarafından yayınlanan 2005/9 sayılı genelgede tanımlanan kapsamdır.

Sağlık Bakanlığı Portör Muayeneleri Hakkında Genelge

Özet geçmek gerekirse portör muayenesi içeriği şu şekilde:

  • Gaita kültürü, (Salmonella ve shigella yönünden, en az yılda bir)
  • Dışkının mikroskobik incelenmesi ( Entamoeba, histolytica kistleri, giardia lamblia kistleri ve helmint yumurtaları yönünden, en az 6 ayda bir)
  • Boğaz ve burun kültürü (Staphylococcus aureus yönünden,en az yılda bir)
  • Akciğer grafisi ( Tüberküloz yönünden, en az yılda bir)
Portör muayene kayıtları en az 2 yıl saklanması gereken kayıtlar olarak tanımlanmaktadır. Personel işten ayrılsa bile bu kural geçerlidir.
Devlete ait sağlık kuruluşlar portör muayenesini ücretsiz yapmakla yükümlüdür. Özel kuruluşlar da portör muayenesi yapabiliyor. Genelgede özel firmalar için ücret sınırlandırılması getirilmiştir. Tüm kurum ve kuruluşlar (özel yada devlet) sadece bulundukları il sınırları içinde faaliyet gösterebiliyorlar bu konuda, bence dikkat edilmesi gereken bir nokta da bu.
Ücretlendirme firmadan firmaya değişiyor, tabii hizmet kalitesi ve kapsamı da. İşleri yoğun olan ve çalışan sayısı fazla olan işletmeler gezici araçlarla hizmet veren firmaları tercih ediyor. Rekabet nedeniyle çok uygun fiyatlarda böyle bir hizmet almak mümkün olabiliyor.
Portör olduğu tespit edilen kişiler için yapılması gerekenler yasal olarak şu şekilde tanımlanmıştır:
“Portörlüğü tespit edilenlerin geçici işten uzaklaştırılması veya işyerinde yaptığı işin geçici olarak değiştirilmesi de dahil olmak üzere hastalık yayılımını engelleyecek tedbirler alınmalıdır.”
Yasal düzenleme ve standartlar gereği çalışanın tekrar çalışması için tedavi sonrası sağlıklı olduğunun doktor onayı ile kanıtlanması gerekmektedir.
Yazının PDF Dosyası – Portör Muayenesi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s