#
you're reading...
09.Diğer Standartlar ve Konular

SA 8000 nedir ?


SA 8000, işçi hakları, çalışma koşulları ve yönetim sistemi ile ilgili gönüllülük esaslı gereklilikleri içeren bir standarttır. ABD kaynaklıdır. Ulusal yasalar, uluslararası insan hakları kuralları ve ILO düzenlemelerini içerir. Aslına bakarsanız ticari arenada çalışan haklarının sömürülerek (kötü koşullarda çalıştırma, çocukların kötü şartlarda ve ucuza çalıştırılması, işçilerin kötü muamele yapılarak çalıştırılması, sosyal hakların gasp edilmesi, vb.) rekabette öne geçilmesini engellemek amaçlı olarak çıkarılmıştır. Esas amaç bu uygulamaların rutin olarak kabul edildiği ve devlet tarafından kabullenildiği ülkelerin ticarette öne geçmesini engellemektir. Örneğim Çinde bulunan arkadaşların kimi yerlerde bu tür uygulamalara şahit olmuş ve bence de alınması gereken bir önlem olarak karşımıza çıkıyor.

Ülkemizdeki normal şartlarda çalışmalarını yürüten işletmelerin bu belgeyi alması son derece kolay. Bu nedenle özellikle Çin malları ile rekabette bulunan firmaların pazarlamalarından önemli bir koz olarak kullanabilecekleri bir kart benim fikrimce.

SA 8000 klavuz dokümanı (SA8000 Guidance Document ) sistemin ve gerekliliklerin oluşuturulması ve geliştirilmesi için yardımcı olacaktır. Bu klavuzun hazırlanmasında tecrübeli yöneticiler ve belgelendirme denetimlerinden başarı ile geçmiş firmalar destek olmuş standardın girişindeki açıklamalara göre.

Standardın ana kriterlerini özetlemek gerekirse:

 • Çocuk İşçiliğin düzenlenmesi/engellenmesi çocuk işçilerin himaye edilmesi
 • Metazori işçiliğin engellenmesi
 • İşyeri sağlığı ve iş güvenliği kurallarının oluşturulması ve uygulanması
 • Örgütlenme özgürlüğü ve toplu ücret pazarlığı hakkının tanınması
 • İşyerinde ayrımcılığın engellenmesi
 • Kötü muamelenin engellenmesi
 • Çalışma saatlerinin yasalara uygunluğun sağlanması
 • Ücretlerin yasalara uygun ve yeterli olması
 • SA 8000 yönetim sisteminin oluşturulması

Standardın ana başlıkları şu şekilde:

 1. Çocuk işçilik
 2. Zorla çalıştırma
 3. Sağlık ve güvenlik
 4. Örgütlenme özgürlüğü
 5. Disiplin uygulamaları
 6. Ayrımcılık
 7. Çalışma saatleri
 8. Ücretlendirme
 9. SA 8000 yönetim Sistemi (Politika, Gözden Geçirilmesi, Yönetim, Planlama ve uygulama, Tedarikçi ve Taşaronların kontrolü, Düzeltici/Önleyici faaliyetler, Dış ilan ve tebliğler, Standarda Uygunluğun ilgili taraflara beyanı, Kayıtlar)

Standardı da  linkten indirebilirsiniz: SA 8000:2008 

Yazınını pdf dosyasını indirmek için: SA 8000

About these ads

About firatozel

Fırat ÖZEL, 1979 yılı İzmir doğumludur. 1997 yılında İzmir Atatürk Lisesi‘nden mezun oldu. 2002 yılında Ege Ünivesitesi Gıda Mühendisliği Bölümünü lisans derecesinde tamamladı. 2003 – 2004 yılları arasında Isparta Eğirdir Dağ Komando Okulu’nda Gıda Kontrol Müfrezesi’nde laboratuar subayı olarak görev yaptı. Bu süre içinde mikrobiyolojik analizler üzerine çalıştı. 2004-2011 yılları arasında İzmir merkezli Egam şirketler grubunda (Egam Ziraat, Proses Danışmanlık, BAM Eğitim, TRCEL Sertifikasyon) eğitimci, danışman ve denetçi olarak çalıştı. Celal Bayar Üniversitesi Saruhanlı MYO’da öğretim görevlisidir. Elginkan vakfında eğitimler vermektedir. BRC Food ve ISO 9001 başdenetçisidir. Eğitim verdiği kurum sayısı toplamda 190’ı aşmıştır. Eğitimleri; Kalite, Gıda Güvenliği, Çevre, İSG, Laboratuar yönetim sistemleri ve temel başlıkları; kalite araçları ve geliştirme yöntemleri; kişisel gelişim konularını kapsamaktadır. Danışmanlık yaptığı firma sayısı 90’dır. BRC Food, BRC/IOP, IFS, ISO 9001, ISO 22000, ISO 14001, TS 18001/ OHSAS, Helal Stantartlarında danışmanlık yapmış ve yapmaktadır.

Tartışma

2 thoughts on “SA 8000 nedir ?

 1. I am looking to get SA8000. I know that a lot of people do not know what this is and it can be pretty confusing. Knowing what you are doing is very important.

  Posted by SA8000 certification | 14 Şubat 2014, 14:41

Trackbacks/Pingbacks

 1. Geri bildirim: BSCI Uygulamaları | Fırat ÖZEL - Pars Eğitim & Danışmanlık - 27 Mayıs 2014

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Connecting to %s

Arşivler

Takip Et

Her yeni yazı için posta kutunuza gönderim alın.

Diğer 2.311 takipçiye katılın

%d blogcu bunu beğendi: