BRC 6 / Üst Yönetim Toplantı İçeriği


BRC Food standardının 6. Versiyonunda yeni tanımlanan aylık üst yönetim bilgilendirme toplantısını içeren 1.1.4 maddesi ve çevirisi şu şekilde:

  • The company shall have a demonstrable meeting programme which enables food safety, legality and quality issues to be brought to the attention of senior management at least monthly and allows for the resolution of issues requiring immediate action.
  • İşletme; gıda güvenliği, yasallığı ve kalitesi ile ilgili konuların en az ayda bir üst yönetimin dikkatine sunulacağı ve acil eylem gerektiren yeniden değerlendirmelerin yapılacağı  kanıtlanabilir bir toplantı programına, sahip olmalıdır.

Burada bahsi geçen toplantı HACCP sistemi ile ilgili bir toplantı değil. Sistem ile ilgili gelişme, değişme, eksik, vb. konularda üst yönetimin bilgilendirmesine yönelik bir toplantı. Bu toplantıda ayrıca acil alınması gereken kararların da görüşülmesi isteniyor. Toplantı başlıkları şu şekilde olabilir:

  • Sistemdeki son 1 aylık çalışmalar (eğitimler, tedarikçi değerlendirmeleri, müşteri şikayetleri, geri çekme ve izlenebilirlik tatbikatları, hedeflerin değerlendirilmesi, hijyen denetimi sonuçları, iç denetim sonuçları, müşteri denetim sonuçları, belgelendirme denetim sonuçları, vb.)
  • Acil yatırım gerektiren konular (altyapı değişiklikleri, yapılacak onarım çalışmaları, makine ekipman ihtiyaçları, sarf malzemesi ihtiyaçları, vb.)
  • Bir sonraki ayda yapılacak çalışamaların planlaması ( iç denetim, belgelendirme denetimleri, yeni ürün geliştirmeleri, eğitimler, tatbikatlar, vb.)

Bazı firmalar aylık HACCP toplantıları yapmaktadır. Bu toplantıya yukarıdaki konuları ilave edip, üst yönetimden bir kişinin katılmasını sağlayarak gerekliliği yerine getirmiş de olabilirsiniz.

Toplantıların planlamasını da bir doküman ile yazılı hale getirmeniz gerekir. El kitabında, iletişim prosedüründe, YGG prosedüründe veya benzer içerikli dokümanlarda açıklamanız uygun olacaktır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s