Geri Çağırma / Geri Çekme Sistemi


Geri Çekme / Geri Çağırma Nedir ?

Tüm gıda güvenliği yönetim sistemlerinde; ürünler elden çıktıktan sonra, tüketiminin durdurulması ve gerekli hallerde geri toplatılmasını içeren bir sistem kurulması zorunlu tutulmaktadır. Burada önemli olan etkin bir sistemin tasarlanması ve işlevselliğinin zaman zaman test edilmesidir. Tüm sistemlerde zorunlu bir prosedür’dür geri çekme / geri çağırma süreci.

FDA geri çağırma işlemini temelde 3 sınıfta incelemektedir. Kendi sitelerinde yapılan tanımlamalar şu şekilde:

 • Class I recall: a situation in which there is a reasonable probability that the use of or exposure to a violative product will cause serious adverse health consequences or death.
 • Class II recall: a situation in which use of or exposure to a violative product may cause temporary or medically reversible adverse health consequences or where the probability of serious adverse health consequences is remote.
 • Class III recall: a situation in which use of or exposure to a violative product is not likely to cause adverse health consequences.
 • Market withdrawal: occurs when a product has a minor violation that would not be subject to FDA legal action. The firm removes the product from the market or corrects the violation. For example, a product removed from the market due to tampering, without evidence of manufacturing or distribution problems, would be a market withdrawal.

Geri çekme / çağırma sistemi testi nedir ?

Birçok yönetim sistemi standardında en azından yılda bir kez geri çekme sistemi  etkinliğinin bir test ile ölçülmesi istenir. Bu nedenle yılda bir kere gerçekten bir ürünü geri çekiyormuşcasına müşterilerle yazışmalar yapılır ve ürüne kısa zamanda ulaşılıp ulaşılamadığı görülmüş olur. Tabiiki bu tatbikatların sonuçlarını sistemin gelişitirilmesi için kullanmak gerekir. Yoksa yapılan faaliyetler sadece göstermelik bir işlem olarak kalacaktır.

Geri çekme / çağırma sistemi neleri içermelidir ?

Standartlarda sadece faaliyetlerin gerçekleştirilmesi için planlama yapılması ve bazı ana adımlar tarif edilmektedir. Bu nedenle klavuzlar, sektörel kodlar, bilimsel araştırma sonuçları ve ilgili kurum ve kuruluşların oluşturduğu kaynaklar baz alınarak işletme yapısına uygun bir planlama yapılmalıdır. Aşağıda bir akış şeması örneği verdim. Bu akışın detaylarını açıklar klavuz ise en alttaki linkte mevcut.

Food Recall Manual

Reklamlar

3 Comments

 1. Eline sağlık Fırat.
  Yüzeysel kaldığını düşündüğüm bir konu. Her detayı bilinen bir ürün/lot için yapıldığından ben böyle değerlendiriyor olabilirim.
  Belki de meyve-sebze sektöründe ciddi sağlık sorununun düşük olmasından kaynaklanıyor.

  Bence, bu işlem, denetim sırasında başlatılmalı ve sonuçlanma zamanı izlenmeli.

  Selamlar,
  Engin

  1. Teşekkür ederim Engin Abi,
   aslında hafife alınmasının sebebine bence böyle olayların işletmelerde çok sık yaşanmaması da eklenmeli. zira bri kere oldumu çok ciddiye alınarak incelenmeye başlanıyor. Allah yaşatmasın ama bizim insanımız başına gelmeden ciddiye almak konusunda biraz ağır kanlıdır biliyorsun 🙂 Belki de danışman olan bizler de ciddiyetini tam olarak anlatamıyoruz 🙂

   1. ciddiye almada, Türk Gıda Güvenliği yönetimi sistemindeki boşluklar, yetersizlikler de aynı oranda etkili bence.
    yeterli ve etkili bir kontrol ve kayıt/istatistik sisteminin olmaması da bu ciddiyetsizliği ortaya çıkarıyor.
    Tüketici olarak da bilinç eksikliğimiz var. yaşana olumsuzlukların üretici ve ilgili makamlara geri bildiriminin yapılmaması da +da +da +da …
    yılların zincirlemesi…
    kolay gelsin,

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s