AB MRL (Maksimum Kalıntı Seviyesi) Değerleri


Avrupa birliğine tarımsal ürün satan firmalar için en önemli konulardan biri de MRL (Maximum Residue Level) yani Maksimum Kalıntı Seviyesi değerleridir. Tarımsal üretim sırasında, sonrasında, depolama sırasında kullanılan zararlı canlı uzaklaştırıcı kimyasallar yani genel tanımıyla pestisitler kısa ve uzun vadede tüketici sağlığında olumsuz etkilere yol açmaktadır. Bu nedenle AB kendi vatandaşlarını korumak için ürün kalacak pestisit seviyelerini tanımlamış ve yayınlamıştır.

Burada baz alınan yasal düzenleme Regulation (EC) No 396/2005 ve Regulation (EC) No 1107/2009‘dir. Bilindiği üzere yüzlerce farklı etken madde (hedef zararlının ölümüne sebep olan kimyasal bileşen) ve onlarca farklı sebze / meyve olduğundan bir ürün veya bir etken madde için tarama yapmak zor olmaktadır. Bu aşamada hedeflenen bilgiye ulaşmayı kolaylaştımak için bir web sitesi tasarlanmıştır.

http://ec.europa.eu/sanco_pesticides/public/index.cfm

Sitenin anasayfa görünüşü şu şekildedir:

Sitede ürün bazlı arama yapmak için “Products”, pesitisit bazlı arama yapmak için “Pesticides” ve aktif madde bazlı arama yapmak için “Active Substance” tuşunu kullanmalısınız. Ürün Bazlı arama genellikle firmalarda en çok lazım olanı.

Bu nedenle ürün üzerinden giderek sonuca nasıl ulaşacağınızı tarif etmekte fayda var. Ürün tuşunu tıklayınca karşınıza çıkan sayfa şu şekilde olacak:

Bu sayfada ya arama satırı ile ya da aşağıdaki listeden seçerek bir ürünü belirlemelisiniz. Ürünü seçtiğinizde şu şekilde bir liste karşınıza çıkacak. Listenin üstündeki sayfa numaralarını gözden kaçırmamanızı öneririm (resimde mor ile işaretledim), zira çok fazla aktif madde içeren bir liste bu karşınıza gelen.

Bu arada listeyi bilgisayarınıza indirmek isterseniz, excel formatında elde edebilirsiniz. Bunun için export butonuna (resimde kırmızı ile işaretledim) tıklamanız yeterli.

Site düzenlemelerde bir değişiklik olduğunda güncelleniyor yani sürekli olarak güncel olması sağlanıyor. Fakat sistem çalışması yapan arkadaşların ilgili yasal düzenlemeleri dış kaynaklı doküman olarak tanımlamasında ve güncelliğini takip etmesinde fayda var.

Reklamlar

2 Comments

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s