Pest Kontrolün Yasal Düzenlemeler ve Standartlardaki Yeri


Gıda işletmelerinde olası bulaşı kaynakları içinde en önemlilerinden biri, hatta patojen bulaştırma tehlikesinde insanın ardından en yüksek riski oluşturan zararlı canlıların kontrolü son derece önemlidir.  Bu canlılar karasinek, hamamböceği, fare gibi genel olarak bilinen zararlı canlılar olabileceği gibi, sansar, baykuş ve kurbağa gibi bölgelere ve işletmenin durumuna göre çeşitlilik arz edebilecek canlılar olabilir.

Zararlı canlıların gıda ürünleri üzerinde yarattığı tehlike patojen mikroorganizmaların ürünlere bulaştırılmasıdır. Kalite açısından değerlendirildiğinde ise ürün ambalajının zarar görmesi, canlı kalıntılarının ürüne bulaşması, üründe bozulmaların yaşanması ve benzeri sorunlar sayılabilir.

Pest kontrol olarak da tanımlanan hizmet yada faaliyetin Türkçe karşılığı zararlı canlıların kontrol edilmesi yada zararlı canlılar ile mücadele olarak tanımlanabilir.

İşletmeler, genellikle zararlılarla mücadele faaliyetlerini dış kaynaklı süreç olarak tanımlamakta, yani profesyonel pest kontrol firmaları ile çalışmaktadır.Bazı standartlar bu konuda kendi personelince zararlı mücadelesi çalışmalarının yürütülebileceğini açıklasa da, bizim mevzuatımız bu konuda sadece yetkili firmalara izin vermektedir (25709 Sayılı Halk Sağlığı Alanında Haşerelere Karşı İlaçlama Usül Ve Esasları Hakkında Yönetmelik). Firmaların yaptığı çalışmaları kontrol etmek ve etkinliğin takibini yapmak tabiî ki işletmenin sorumluluğundadır. Bu nedenle yapılan çalışmalar, uygulamalar, kullanılan kimyasallar, yaşanan sorunlar ve gelişmeler konusunda en azından bilgi aktarımının etkin olarak sağlanması gerekmektedir.

Bu aşamada yasal düzenlemeler ve standartların gıda işletmelerinden istediği uygulama ve kontrolleri aşağıdaki dokümandan detaylı olarak açıkladım. Umarım faydalı olur.

Pest Kontrol Gereklilikleri

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s