Gıda Ürünlerine Göre Ambalajlarda Migrasyon Analizi


“Gıda Maddeleri İle Temasta Bulunan Plastik Madde ve Malzemelerin Bileşenlerinin Migrasyon Testinde Kullanılan Gıda Benzerleri Listesi Tebliği” gıda ürünlerine göre kullanılan ambalajlarda yapılması istenen migrasyon analizlerini açıklamaktadır. Ürünlerin özelliklerine göre parametreler değişmektedir. AB düzenlemelerinden 85/572/ECC direktifi ile uyumlu olarak hazırlanmıştır. Bu nedenle AB ülkelerine ürün satan üreticilerin bu düzenlemeye uyması AB gıda mevzuatına da uyumu sağlamaktadır. Listenin pdf formatındaki hali aşağıdaki linkte mevcuttur:

Migrasyon Liste

Bu tabloyu incelerken aşağıdaki gıda kurallara dikkat etmek gerekir. 

1- Gıda maddelerinin ayrıntılı bir listesinin yapılmadığı Tablo 1’de, özel gıda maddeleri veya gıda maddesi gruplarının migrasyon testlerinde kullanılan gıda benzerleri aşağıdaki harflerle tanımlanmıştır:

Benzer A : Distile veya eşdeğer nitelikte su

Benzer B : %3 asetik asit sulu çözeltisi (ağırlık/hacim)

Benzer C : % 15 etil alkol sulu çözeltisi (hacim/hacim)

Benzer D : Rektifiye zeytinyağı (a); analiz yöntemine bağlı teknik nedenlerden dolayı farklı gıda benzerleri kullanılması gerekiyorsa, zeytinyağı yerine sentetik trigliserit karışımı (b) veya ayçiçek yağı (c) kullanılmalıdır.

2- Her bir gıda maddesi veya gıda maddesi grubu için, yalnızca “X” işaretli benzerleri kullanılır. Her bir gıda benzeri kullanımında, yeni bir malzeme örneği söz konusudur. Eğer “X” işareti yoksa ilgili başlık veya alt başlık için migrasyon testi gerekli değildir.

3- “X” işareti bir kesme işareti ve bir rakamla devam ediyorsa, migrasyon testinin sonuçları belirtilen sayıya bölünmelidir. Bazı yağlı gıda maddelerinde indirgeme faktörü olarak bilinen bu rakam, bu tür gıda maddelerinde gıda benzerlerinin daha büyük ekstraksiyon kapasitesini dikkate almak üzere kullanılır.

4- “X” den sonra parantez içinde “a” harfi kullanılırsa aşağıda verilen iki benzerden biri kullanılır:

a) Gıda maddesinin pH değeri 4.5’den yüksekse, benzer A kullanılır.

b) Gıda maddesinin pH değeri 4.5 veya altı ise, benzer B kullanılır.

5- Gıda maddesi Tablo 1’de hem özel hem de genel başlık altında yer alıyorsa, yalnızca özel başlık altındaki gıda benzeri kullanılır.

Tebliğin tam metni ise şu şekilde:

GIDA MADDELERİ İLE TEMASTA BULUNAN PLASTİK MADDE VE MALZEMELERİN BİLEŞENLERİNİN MİGRASYON TESTİNDE KULLANILAN GIDA BENZERLERİ LİSTESİ TEBLİĞİ

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s