Market Denetimlerine Denetçi Gözüyle Bakış


En son yayınladığım yazıma binaen bu konularda uzun süre çalışmış sayın Tolga Kılıç bazı görüşlerini bana iletti. Bende sizlere bu değerlendirmeleri iletmek isterim. 

“Fırat Bey merhaba,

Aşağıda belirttiğiniz yazınızı okudum. Market denetimleri konusunda hatrı sayılır bilgi sahibi birisiyim. 3 yıl boyunca çeşitli marketlerin, Alışveriş merkezlerinin ve bunlara bağlı tedarikçilerin denetimlerini gerçekleştirdim. Yazınızda belirttiğiniz gibi denetimlerde soru listelerinin önceden bilinmesi, marketlerin olası denetimlere daha kolay hazırlanılmasını sağlamaktadır. Ancak yazınızda atladığınız bir nokta olduğunu düşünmekteyim. Market denetimlerinde dış denetçiler Marketlere habersiz, Tedarikçilerin denetimleri ise haber verilip gerçekleştirilir. bunun sebebi marketler son tüketiciye ürün verip rafa konulan üründen ilgili marketin %100 sorumlu olmasından dolayıdır. Okuyucularınıza bunu belirtmenizde fayda olduğunu düşünüyorum. Aksi halde market müşterileri, denetçiler ile market müdürleri arasında danışıklı dövüş olduğunu düşünmekte ve denetimlerin önemini kavramakta zorluk çekmektedirler. (Okura Not: burada yanlış bir tanımlama yapmışım sanırım, zira sektörde tedarikçilerin kendilerine yapılan denetimlere market denetimi demesi nedeniyle Tolga Bey marketlerin şubelerine yapılan denetimleri kasteddiğimi zannetmiş. Yanlış anlaşılmasını istemem. F.Ö.)

Bahsetmek istediğim bir diğer konu ise…sektör artık yavaş yavaş AIB denetimlerine doğru kaymaktadır. İngiliz sisteminden çıkılıp Amerikan sistemine önem verilmesinin nedeni çağımızda dokumanların artık online ortamdan rahatlıkla ulaşılabilinir olmasından dolayı teorikte belirtilen bilgilerin uygulamada ki etkinliğinin ölçülebilinmesi daha büyük önem arz etmektedir. Örneğin dokumantasyonda belirtilen Raf ömür tabloları dikkate alınarak SKT’si (Okura Not: Son Kullanma Tarihi. F.Ö.) yaklaşan ürünlerin rafta bulunmaması gerekir. Ancak ne yazık ki dokumantasyondan boğulan marketler teorikte belirtilenleri bu kontrolleri uygulamada istenilen oranlarda kontrol edemiyorlar.

İstanbula geldiğiniz bir vakit uygun olduğunuzda sizinle görüşmek ve Market denetimlerini konularında ki deneyimleriniz üzerine görüşmek isterim. Amacım sektöre olabildiğince yardımcı olmak ve herkesin Güvenli Gıda tüketmesi konusundaki duyarlılığını arttırmaktır.”

Kendisine bilgilerini paylaştığı ve sizinle paylaşma izni verdiği için teşekkür ederim.

Reklamlar

1 Comment

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s