Bilgi Hırsızları İş Başında


image

Son zamanlarda birkaç firmada bilgisayarlarına girildiği ve dosyalarının silindiğine dair konuştuk. Durum şu ki hacker’ların yeni ilgi alanı firmaların özel dosyaları. Bu dosyaları aldıktan sonra server veya bilgisayarlardakileri siliyorlar ve sizden dosyaların iade edilmesi için para talep ediyorlar. Yani bilgisayar korsanlığı kısacası.

Neden gıda firmaları ? Çünkü gıda firmalarının etkin bir korumaya ihtiyaçları olduğuna dair bir inançları yok. Elimizdeki dosyalar neden çalınsın diye düşünülüyor ve bu olasılık önemsenmiyor. Bazen de yeterli bilgi yok. Bu da firma yöneticilerinin önlem alması gerekliliğinin atlanmasına neden oluyor. Alınan hizmetler de bazen yetersiz kalabiliyor.

Dosyaları çalınan firmaların tepkileri neler ? Bazen yasal yollardan çözüm aranıyor bazen güvenilen bir uzman bulunuyor ya da parayı ödeyelim deniliyor. Aslında bunlar tepkiler ve her yöntemin başarı şansı olsa da uygulamalarda problemler yaşanıyor. Mesela istenen parayı ödeyip dosyalarını geri alanlar var ama ciddi bir risk alınıyor. Yasal yollardan yardım arayışı ağır hareket edilmesinden dolayı kötü sonuçlanabiliyor.

Bilgisayarlara nasıl giriş yapıyorlar ? Genellikle bir mail ile gelen sıkıştırılmış dosyada bulunan bir truva atıyla. Yani tanıdık veya bilindik bir firmadan mail gelebiliyor örneğin. Ekteki dosyayı açıyor herhangi bir kullanıcı, bu şekilde server’a giriliyor veya o bilgisayar kontrol edilebiliyor.

Ne yapmalı ? Önemli olan önlem almak. Temel önlemler de şu şekilde sıralanabilir:
* Sık sık farklı kaynaklara yedek alınması uygun olacaktır. Burada bulutlardan destek alınabilir. En az riskli yol ise dvd ile yedekleme. Tabi ki yeterli alan sağlamadığından harici bellek kullanılabilir fakat virüs vb için aynı tehlike belleklerde de geçerli.
* Tüm bilgisayar kullanıcıları bu risklere karşı bilgilendirilmeli ve dikkatli olmaları istenmelidir.
* Kaliteli hizmet veren bilgi güvenliği firmalarından destek alınabilir.
* Şirket mail adresleri için gmail gibi sağlam tedarikçilerden hizmet alınabilir. Bu tedarikçiler mail güvenliği konusunda çoğu devletten daha iyi çalışırlar.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s