Avrupa Birliği Etiket Değişikliği


Nutrition Data on a Cereal Box13 Aralık 2014 tarihinden itibaren gıdaların etiketlenmesine dair bir kısım uygulama devreye alınıyor. AB’ye ürün satışı gerçekleştirenlerin yeni uygulamalara tam uyumu önemli. Bu nedenle ilgili yasaları incelemelerinde fayda var.

Yasal düzenleme 2011 yılında yayınlandı ve tam adı : “Regulation (EU) No 1169/2011 of the European Parliament and of the Council of 25 October 2011 on the provision of food information to consumers, amending Regulations (EC) No 1924/2006 and (EC) No 1925/2006 of the European Parliament and of the Council, and repealing Commission Directive 87/250/EEC, Council Directive 90/496/EEC, Commission Directive 1999/10/EC, Directive 2000/13/EC of the European Parliament and of the Council, Commission Directives 2002/67/EC and 2008/5/EC and Commission Regulation (EC) No 608/2004 Text with EEA relevance“.

Yeni uygulamalar ile hedeflenen ana değişimler şu şekilde sıralanıyor:

  • İşlenmiş gıdalarda zorunlu besin değerleri bilgisi,
  • İşlenmemiş domuz, kuzu, keçi ve tavuk etlerinde zorunlu köken etiketlemesi,
  • Alerjenlerin (ör. yerfıstığı veya süt) içindekiler listesinde belirgin hale getirilmesi,
  • Daha iyi okunabilirlik, örneğin minimum yazı boyutu,
  • Önceden paketlenmemiş ve restoran ve kafelerde satılan ürünler ile ilgili alerjen bilgilendirmesine yönelik gereklilikler.

Burada bizim üreticilerimizi ilgilendiren öncelikli olarak alerjenlerin belirgin hale getirilmesi ve besin değerlerinin ambalaj üzerinde yer alması olacaktır.  Bu konuda ilgili yasanın incelenmesi ve etiketlerin bu yasal düzenleme çerçevesinde iyileştirilmesi önemli bir konu olacaktır. Yasal müeyyideler ile ilgili net bir bilgim olmasada pazardan toplatılması veya ürünün AB pazarına çıkarılmaması gibi uygulamaların olacağını tahmin etmek çok güç değil.

Bilinçli avrupalı müşteriler bu konudaki uyarılarını ülkemizdeki tedarikçilerine önceden ulaştırdı. Yasal düzenlemeler konusunda takibi zayıf müşteriler ile sorun yaşanıp yaşanmaması üretici firmaların elinde. Henüz zaman varken bağlantı kurup gelişmeler doğrultusunda müşteriler ile beraber hareket etmek en doğrusu bence.

Yasaya ulaşamayan arkadaşlar benimle bağlantıya geçebilir ve sorularını yöneltebilir.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s