BRC Gıda 7. Versiyon Detaylı İnceleme


Son günlerim BRC 7. versiyonu çevirmekle geçti. Çeviriyi tamamlamamın ardından gözden geçirip düzeltmeleri yapıyorum. Sizleri de 1 Temmuzdan itibaren karşılaşacağınız ana değişiklikler ile ilgili bilgilendirmek istedim. Detay  ya da kolay değişikliklerden bahsetme gereği duymuyorum. O konular eğitimlerin ve detaylı uygulamaların hedefi. Ana kalemler aşağıdaki gibi:

1. Tedarikçi Değerlendirmeleri 

Tedarikçi değerlendirmelerinde en dikkat çekici değişiklik tedarikçi denetimlerinin ön plana çıkarılması. Değerlendirmeler tekrar risk değerlendirmesine dayandırılmış, fakat düşük riskli çıkan tedarikçiler dışındaki tedarikçiler için ya BRC standart belgesi ya da yerinde denetim isteniyor. Yerinde denetim de firmaların insiyatifine bırakılmamış durumda. GMP, HACCP ve İzlenebilirlik konularında detaylı inceleme isteniyor.

2. Ürün Özgünlüğü

Son yıllarda yaşanan tahşiş ve hilelerin önüne geçilmesi  için risk değerlendirmesine bağlı önlem programı tasarlanması ve uygulanması isteniyor. Ana başlıklardan biri olarak standartta yerini almış. Bazı firmalar için sadece mümkün olmadığı beyanı yeterli olacakken, tahşişe açık firmalar için laboratuar faaliyetlerinde ve girdi kontrollerinde iyileştirilme gerekecek. Bu nedenle iyi bir kaynak taraması gerekli olacak, risk olmadığına veya hangi tehlikelerin olabileceğine dair.

3. Etiketleme Kontrolü

Ürün etiketlerinin içeriği ve baskı kontrolleri ayrı bir başlık altında toplanarak dikkate alınmış. Etiket ve baskı kontrollerine dair sistemlerde ekleme yapma gereği doğacağı aşikar. Şimdiye kadar yapılan uygulamaların derinliği bu değişikliğin ne kadar büyük olacağını etkileyecek.

4. Müşteri Memnuniyeti

6. versiyona geçişte standarttan çıkarılan müşteri memnuniyetinin ölçülmesi maddeleri 7. versiyonda yeniden karşımızda. Bu da anketlerin devamı ve geri dönüşü olmayan bu ölçüm çabalarının belki de farklı yöntemlerle yeniden yapılandırılması gerekecek.

Bu ana başlıkların dışında alan sınıflandırmalarının değiştirilmesi, fazlalık ürünlerin ve hayvan yemi yapılacak ürünlerin kontrolü, vb. değişikliklerde dikkatimi çeken konulardandı.

Reklamlar

2 Comments

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s