BRC IOP 5. Versiyon


xczxGıda ürünleri için ambalaj üreten firmaların aldığı BRC IOP standardının 5. versiyonu Temmuz 2015 de yayınlandı. Bazı görüşmelerimde firmaların bu konuda bilgiye sahip olmadığını gördüm ve bu konu ile ilgili kişileri bilgilendirmek istedim.

Bu arada bu standart sadece ambalaj üreticilerini değil, ambalaj üreticilerini denetlemek zorunda kalan BRC Food / Gıda standardını uygulayan firmaları da yakından ilgilendiriyor. Zira denetim sırasında etkili ve faydalı bir denetim yapmak için bu standardı mutlaka incelemek de gerekli fikrimce. 

Standardı incelediğinizde göreceksiniz ki ambalaj firmaları risklerine göre gruplandırılmış. Bu nedenle öncelikle standartta yer alan başlıklara dikkat ederek hangi grup kapsamında hareket edileceği kararlaştırılmalıdır. Zaten sadece iki grup olduğundan – basit hijyen / yüksek hijyen – ve karar ağacı şeklinde bir tanımlama yapıldığından kapsamı kararlaştırmak çok da zor değil.

Ambalaj firmaları için standardın tüm maddeleri önemliyken bu standarttan faydalanarak ambalaj tedarikçisini denetleyecek firmalar için aşağıdaki bölümler öne çıkmaktadır:

  • 2. Tehlike ve risk yönetim sistemi
  • 4. Saha standartları
  • 6. Personel
  • 3.9 izlenebilirlik

Standardın tükçesi olmadığından inilgizce ve 5 farklı dildeki orjinal dokümanı aşağıdaki linkten devam ederek indirebilirsiniz.

www.brcbookshop.com

Yardıma ihtiyacı olan arkadaşlar da çekinmeden irtibata geçebilirler. Bu konu da çalışma kapsamımda olduğundan yardımcı olabileceğimi düşünüyorum.  Standardı indirmekte zorluk çeken arkadaşlar için kendi nüsham aşağıdaki linkte.

BRC Global Standard for Packaging and Packaging Materials Issue 5 UK Free PDF

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s