Sürdürülebilirlik


xundp50-logo-en.png.pagespeed.ic._LFevfQUpKÖzellikle IFS Gıda standardını uygulayanlar ve özel müşteri istekleri ile karşılaşanlar için sürdürülebilirlik önemli bir konu. Bu konuda bazı istekler şu şekilde:

  • Sürdürülebilirlik ile ilgili beyanatın politikada geçmesi veya ayrı bir politika oluşturulması,
  • Sürdürülebilirlik ile ilgili hedeflerin oluşturulması ve izlenmesi,
  • Bu başlık altında yer alan çevre, İSG, etik ve sosyal sorumluluk çalışmalarının yapılması,
  • Yukarıdaki konularda yasal gerekliliklerin yerine getirilmesi,
  • Bazı müşteriler için ise bu konularda 3. taraf denetim yapılması (SMETA, BSCI, ISO 14001, OHSAS, SA 8000, vb.)

Birleşmiş Milletlerin bu kapsamdaki çalışmalarını içeren bir web sitesi var. Ana sayfa Türkçe fakat detayları içeren sayfaların çevirisi yapılmamış.

Ayça Korkmaz, Hülya Serpil Kavuşan ve İlkim Emenli sizin için içeriği çevirip aşağıdaki dokümanı oluşturdu. Kendilerine yardımlarından dolayı ayrıca teşekkür ediyorum.

SKH 2016 Türkçe çeviri

Web sitesindeki açıklamalar ise şu şekilde:

25 Eylül 2015 tarihinde Sürdürülebilir Kalkınma Zirvesi’nde Birleşmiş Milletler’in üye ülkeleri, 2030 yılına kadar yoksulluğu sona erdirmek, eşitsizlik ve adaletsizlikle mücadele etmek ve iklim değişikliğinin üstesinden gelmek için belirlenen 17Sürdürülebilir Kalkınma Hedefini (SKH) kabul edecek.

Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri, diğer bir deyişle Küresel Hedefler, tüm dünyanın 2015 yılına kadar yerine getirmek için taahhütte bulunduğu sekiz yoksullukla mücadele hedefi Binyıl Kalkınma Hedeflerinin üzerine inşa edildi. 2000 yılında kabul edilen Binyıl Kalkınma Hedefleri yoksulluğu, açlığı, hastalıkları, toplumsal cinsiyet eşitsizliğini ve su ve sanitasyona erişememeyi azaltmak gibi pek çok konuyu ele aldı. Binyıl Kalkınma Hedeflerinde çok önemli ilerlemeler sağlandı. Bu ilerlemeler hedefler ve amaçlarla desteklenen birleştirici bir gündemin değerini gösteriyor. Fakat kaydedilen ilerlemelere rağmen, yoksulluk hala herkes için sona ermedi.

Yeni Küresel Hedefler ve daha geniş sürdürülebilirlik gündemi Binyıl Kalkınma Hedeflerinin de ötesine gidiyor ve yoksulluğun ana nedenlerine çözüm bulmayı ve evrensel bir ihtiyaç olan herkes için fayda sağlayan kalkınmayı sağlamayı amaç ediniyor.

UNDP Başkanı Helen Clark 2030 Gündemi için şunları belirtiyor: “Bu anlaşma dünyamızı daha kapsayıcı ve sürdürülebilir bir yola sokmak için önemli bir dönüm noktasını işaret ediyor. Eğer hep beraber çalışırsak, vatandaşların barış, refah, iyi yaşam koşulları ile ilgili isteklerini karşılama ve aynı zamanda yeryüzünü koruma şansını elde ederiz.”

Küresel Hedefler, Binyıl Kalkınma Hedefleri ile başlanan çalışmaları bitirecek ve hiç kimseyi arkada bırakmayacak.

http://www.tr.undp.org/content/turkey/tr/home/post-2015/sdg-overview/

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s