Geri Çekme & Geri Çağırma Tatbikatı


imagesGıda üretiminde esas olan tehlikelerin ortaya çıkmadan engellenmesidir. HACCP sistemi de bunun için tasarlanmış ve geliştirilmiştir. Bazı durumlarda alınan önlemlerin yetersizliği, insan hataları veya öngörülemeyen durumların yaşanması gibi sebeplerden ürünler tehlike içermesine rağmen üreticinin elinden çıkabilmektedir. Bu durumda, tüketiciler etkilenmeden, gıdaların kontrol altına alınması ve tüketimlerinin engellenmesi gerekir. Bu müdahaleye geri çekme (dağıtım ve kullanımının durdurulması) veya geri çağırma (son tüketici veya perakendeci rafından geri toplatılması) denir.

Yılda bir kere olmak üzere bir sanal geri çekme tatbikatı ile sistemin etkin olup olmadığı değerlendirilmelidir. Aşağıdaki örnek ile bir tatbikat yazışmasının nasıl bir içeriğe sahip olması gerektiğini görebilirsiniz.

SENARYO

10:30 Üretici Maili

Sayın Yetkili,

Geri çekme tatbikatımız için sizinle bağlantıya geçme ihtiyacı duyduk. Acil olarak aşağıdaki özellikleri tanımlanan ürünün sizde olup olmadığını, miktarını, satış yapıldı ise elinizde olan miktarı, satış yapılan noktaların bilinip bilinmediğini ve geri çekme başlatıp başlatamayacağınızı bize iletiniz.

Geri Çekme Nedeni: Partiye cam karışma ihtimalinin saptanmış olması (Gerçek değildir)

Ürün Adı ve Özellikleri:  FIRAT ÖZEL markalı 500 g ambalajda Toz şeker

Parti No: 123 – 22

Sevk Tarihi: 12.12.2013

11:27 Müşteri Cevabı

Sayın Tedarikçimiz,

Bize ulaştırdığınız ürün bilgileri doğrultusunda incelememizi yaptık. Tanımlanan ürünler toplam 700 kg’dır. Tamamı depomuzda bulunmaktadır. Depo alanında yapılan kontrolde hiçbir şekilde satış veya sevk yapılmadığı tespit edilmiştir. Ürünler işaretlenerek kullanımı engellenmiştir. Sizden gelecek bilgiler doğrultusunda durum değerlendirmesi yapılacaktır.  Cevabınızı bekliyoruz.

11:38 Üretici Cevabı

Sayın Yetkili,

Elimizdeki kayıtlarda tanımlanan miktar ile sizin bize bildirdiğiniz miktarlar birbirini tutmaktadır. Tatbikatımızda ve kendimizi geliştirmemizde bize yardımcı olduğunuzdan dolayı teşekkür ederiz.

 

 

2 thoughts on “Geri Çekme & Geri Çağırma Tatbikatı

  1. ISO 9001- 2015 NASIL ÇALIŞIYOR BU KONUDA BİLGİLERİNİZDEN FAYDALANMAK İSTERİM

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s