ISO 22000:2018


22000 20182018 yılında bolca yeni standart revizyonu ile karşılaşacağız. Bunlardan biri de ISO 22000 standardı. Geçtiğimiz haftasonunu standardı incelemeye ayırdım. Standardın ingilizce taslağına internet üzerinden ulaşabiliyorsunuz. Taslağın adı ISO/DIS 22000:2017. Yasal olmadığı için paylaşamıyorum. Fakat arama motoruna girince pdf olarak dosyasını indirebilirsiniz.

9001 ve 14001 standartlarında 2015 versiyonunda yapılan ana değişiklikler bu standartta da mevcut. Bölüm sayısı 10 olarak belirlenmiş. PUKÖ’ye uygun olarak sıralama yapılmış.

DQS CFS (Almanya) belgelendirme firması tarafından yeniden resmedilen standardın girizgah kısmındaki görselin renklendirilmiş hali aşağıdaki gibi: (Hazard Control Plan yerine HACCP plan ve oPRP plan demeleri dışında standarda uygun. Sanırım alışkanlıktan yanlış yazmışlar.)

PDCA2-ISO-22000-Revision

Dikkatimi çeken ve uygulamaları / dokümantasyonu etkileyecek bazı değişiklikler ise şu şekilde:

 • Risk değerlendirmesi maddesi eklenmiş ve gıda güvenliği yönetim sisteminde işletilen proseslere yönelik risk ve fırsat değerlendirmesi yapılması isteniyor.
 • Hedefler için daha net gereklilikler tanımlanmış.
 • OGP bölümüne ISO 22002 standartlarına atıfta bulunulmuş.
 • İzlenebilirlik kayıtlarının raf ömrü boyunca saklanması istenmiş.
 • İzlenebilirlikte kütle denkliği vurgusu yapılmış.
 • Akış şemasına ek olarak proseslerin ve proses ortamlarının yazılı olarak tanımlanması istenmiş.
 • Tehlike analizleri ile tanımlanan kontrol önlemlerinin ya oOGP ya da KKN olması gerektiği net olarak vurgulanmış, – demek oluyor ki artık denetimlerde “neden OGP olarak tanımlamadınız ?” yorumundan ilgili komitedekilerin de haberi olmuş ve net olarak yazmışlar.
 • Tehlike analizi bölümünde değinilmese de tanımlarda tehlike sınıflarına alerjenler ve radyolojik tehlike de eklenmiş. Belki ayrı olarak satır açılmayacak ama AB ve ABD’deki gelişmelere kulak tıkamamışlar ve değinmişler. Benim tavsiyem yine de ayrı satırlarda tanımlanması olacaktır.
 • HACCP planı ve oOGP planı standartta tehlike kontrol planı adı altında toplanmış ve HACCP planlarında tanımladığımız detaylar bu plan için de tanımlanmış. HARPC etkisi burada dikkatimi çekti. oOGP kontrolleri KKN’ler ile aynı ciddiyet seviyesine taşınmış.
 • Geri çekme/ Geri çağırma başlığında net beklentiler tanımlanmış – Geri çekme sorumluları (ekip tanımlaması gerekecek), iletişim bilgileri, depodaki ürünlerin dahil edilmesi, vb. –
 • Performans izlemesi ile ilgili beklentiler madde madde tarif edilmiş.
 • İç denetim sonuçları GG ekibi ile de paylaşılması istenmiş.
 • YGG girdilerinin başlıklarında değişiklikler / eklemeler yapılmış

Tüm bu değişiklikler ve burada yazmadığım detay değişiklikleri ile standart Haziran 2018 tarihinde devreye alınıyor. Haziran 2021 tarihinde eski standarda bağlı belgelerin tamamı geçerliliğini yitirmiş olacak. FSSC 22000 belgesi olanlar da aynı durumda olduklarını gözden kaçırmasınlar.

Ülkemizde çevirinin yapılması ve denetçilerin bilgilendirilmesi biraz uzun zaman alacağından acil bir geçiş olmayacaktır. Tabii iyi denetçiler için bunu söylüyorum. Yetersiz denetçiler yine kaldıkları yerden denetim yapmaya ve firmaları yıldırmaya devam.

Standardın onaylı hali yayınlanınca Webinar ve diğer eğitimleri takip edip birinci veya ikinci ağızdan gereklilikleri net olarak anlamaya çalışacağım. Yeterli bilgiye sahip olduğuma kanaat getirince ISO 22000:2018 eğitimlerini planlayacağım. O zaman gelince eğitim sunumumu da faydalanmanız için yayınlarım diye umuyorum. Allah ömür verirse tabiiki 🙂 şimdiden kolaylıklar…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s