ISO 45001 (İSG Yönetim Sistemi) Yayınlandı


ISO 45001 Sunum KapakOHSAS 18001 standardının yerini alacak olan İş Sağlığı ve Güvenliği standardı ISO 45001 standardı 12 Mart’ta yayınlandı. Yeni standart ile birlikte yeni bir dönem başlıyor. İşletmelerde artık akreditasyonu olan ve tüm dünyada tanınan yeni standart kurulmaya başlanacak. Eski standarttan en büyük farkı da bu, dünya çapında olması. 

Standardın orijinal metni yayınlanmadan eğitimler başlamıştı bile. Bu biraz garip bir durum olarak gözüme takılmıştı. Onaylanan bir standart olmadan eğitimlerinde verilen bilgiler ne kadar doğru olacak ve taslaktan farklı olan maddeler nasıl sonradan düzeltilecekti. Ama yaptılar oldu.

Şu anda standardın Türkçesi yok. İngilizce olarak ISO web sitesinden alabilirsiniz. Şu andaki kur ile yaklaşık 640 TL bir ücret ödemeniz gerekiyor.

OHSAS 18001 belgesi olan firmalar ne yapacak ? 

Yeni standart ilk defa yayınlanan bir standart olduğundan TSE tarafından OHSAS standardı iptal edilene kadar belgelerin geçerliliği olacaktır. Çevirinin yapılması ve standardın değiştirilmesi 3 ay ile 1 yıl arasında olacağını düşünüyorum. Bu da demek oluyor ki firmalarımızın önünde maksimum 1 yıl var bu da firma müşterilerinin istekte bulunmaması durumunda. Müşteriler istekte bulunursa en kısa zamanda yeni standarda geçiş yapılması gerekecek.

ISO 45001 içeriği nasıl ?

ISO 45001 standardı ISO 9001:2015, ISO 14001:2015 ve DIS ISO 22000:2016 ile aynı sıralamaya sahip. Kapsam, liderlik, planlama, destek, operasyon, performans değerlendirme ve iyileştirme bölümlerinden oluşuyor (4-10.bölüm). Standardın tanıtımı için hazırlanan dokümanı aşağıdaki resmin altındaki linkten indirebilirsiniz. İngilizcesi olmayan arkadaşlar için ana maddelerin açıklamalarını özetledim yazının devamında.

ISO 45001
İndirmek için buraya tıklayın.

Kimin içindir ?

ISO 45001, boyut, endüstri veya işin doğası ne olursa olsun tüm kuruluşlar için geçerlidir. Bir kuruluşun mevcut yönetim süreçlerine ve ISO 9001 (kalite yönetimi) ve ISO 14001 (çevre yönetimi) gibi diğer ISO yönetim sistemi standartlarıyla aynı üst düzey yapıya entegre olacak şekilde tasarlanmıştır.

İşletmeme faydaları nelerdir?

ISO 45001, kuruluşların bir iş sağlığı ve güvenliği (İSG) yönetim sistemi kurmasını sağlar. Etkin politikalar ve hedefler geliştirerek ve uygulayarak İSG risklerini yönetmelerine ve İSG performanslarını iyileştirmelerine yardımcı olacaktır. Standardın kullanımından önemli potansiyel faydalar şunlardır:

 •  İşletmede meydana gelen olayların azaltılması
 • Artan üretkenlik ve personel devri, artan üretkenliğe yol açar.
 • Sigorta primlerinin daha düşük maliyeti
 • Çalışanların aktif bir rol almaya teşvik edildiği bir sağlık ve güvenlik kültürünün oluşturulması.
 • İSG performansını proaktif olarak iyileştirmek için güçlendirilmiş liderlik taahhüdü
 • Yasal ve düzenleyici gereklilikleri karşılayabilme
 • Gelişmiş itibar
 • Personel moralinin yükseltilmesi

Diğer İSG standartlarından farkı nedir ?

ISO 45001, OHSAS 18001, İş sağlığı ve güvenliği yönetimi, Uluslararası Çalışma Örgütü’nün ILO -OSH 2001 yönergeleri ve çeşitli ulusal standartlar gibi diğer ilgili standartlar dikkate alınarak geliştirilmiştir ve ILO’nun uluslararası çalışma standartları ve sözleşmeleri ile uyumludur. ISO sistemi altında 70’den fazla ülkeden uzmanların katkısı ile geliştirilen bir organizasyon ve iş ortamı arasındaki etkileşimi dikkate alan uluslararası bir çerçeve sunmaktadır. ISO 45001, bir kurumun sürekli değişen bağlamını karşılamak için etkin olmasını ve sürekli iyileştirilmesini sağlayan risk bazlı bir yaklaşımı benimser.

ISO 45001’i mevcut yönetim sistemime entegre edebilir miyim?

ISO 45001, ISO 9001: 2015 ve ISO 14001: 2015 gibi yakın zamanda gözden geçirilmiş ISO yönetim sistemi standartlarıyla yüksek düzeyde bir yapı (HLS), özdeş çekirdek metin ve terimleri ve tanımları paylaşır. Bu çerçeve, yeni yönetim konularının bir kuruluşun yerleşik yönetim sistemlerine entegrasyonunu kolaylaştırmak için tasarlanmıştır. Buna ek olarak, ISO 45001, ISO 14001’i yakından takip etmek için tasarlanmıştır; çünkü birçok kuruluşun kendi İSG ve çevresel yönetim işlevlerini içsel olarak birleştirdiği bilinmektedir. Bu, ISO 45001’in, özellikle ISO 14001’e aşina olanlar için entegrasyonunu kolaylaştıracaktır.

Sertifikasyon nasıl olacak?

ISO 45001 sertifikası, standardın gereği değildir, ancak kriterlerini karşıladığınızı göstermek için yararlı bir araç olabilir. Halihazırda OHSAS 18001 sertifikasına sahipseniz ve çok farklı bir standart olsa da, ISO 45001’i uygulamak için gerekli araç ve sistemlere zaten sahip olacaksınız.

Nasıl başlarım?

Eğer ISO 45001’i uygulamayı düşünüyorsanız, başlamanıza yardımcı olacak birkaç ipucu:

 1. Kurumunuzun İSG (ilgili taraflar gibi) ile ilgili bağlamının ve aynı zamanda etkileyebilecek iç ve dış faktörlerin bir analizini yapın.
 2. Yönetim sisteminizin neyi başarmasını istediğinizi göz önünde bulundurarak sistemin kapsamını belirleyin.
 3. İSG politikasını ve hedeflerinizi belirleyin.
 4. Sisteminizi uygulamak istediğiniz zaman çerçevesini tanımlayın ve bunu nasıl gerçekleştireceğinizi planlayın.
 5. Standardı uygulayabilmeniz için adresleme gerektiren tüm yeterlilik ve / veya kaynak boşluklarını belirleyin.

DIS olarak standardın son taslağını google da aratınca pdf olarak karşınıza çıkıyor. Yasal olmadığından buradan link yada doğrudan bir adres veremiyorum. Biraz arama ile kolayca bulabilirsiniz.

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s