Gıda Güvenliği Kültürü Örnek Posterler


BRC Global Gıda Standardı 8. Versiyonun hayatımıza yeni bir kavram olarak kattığı gıda güvenliği kültürü çoğumuz için uzak bir konu. ABD müşterilerinin bir zamandır istediği ve daha önce BRC standardının gönüllü bir modülü olan gıda güvenliği kültürüne yönelik ne yapılacağı tam olarak kafalarda oturmuş değil.

Bu kavram aslında çalışanları gıda güvenliği ve kalite çalışmalarına dahil etmek anlamına geliyor. Yani masabaşında kurulan sistemlerin artık sahaya inmesi gerekiyor. Peki nasıl olacak ?

Standardın isteği öncelikli olarak bir plan oluşturmak. Planın içeriği tamamen sizin tasarrufunuzda. Standardın maddesi şu şekilde:

1.1.2 İşletme üst yönetimi gıda güvenliği ve kalite kültürünün gelişimi ve sürekli iyileştirilmesi için açık bir plan belirlemeli ve sürdürmelidir. Bu plan aşağıdakileri içermelidir:
• İşletmedeki ürün güvenliğine etkisi olan tüm bölümler için belirlenen aktiviteler
• Aktivitelerin nasıl yürütüleceğini ve ölçüleceğini gösteren bir aksiyon planı ve planlanan terminler
• Tamamlanan aktivitelerin etkinliğinin gözden geçirilmesi

Danışmanlık ve eğitim verdiğim firmalarım ile hazırladığım taslak planı paylaşıyorum. Yayım çalışmaları da bu planda yer alıyor. Amaç çalışanların gıda güvenliği ile ilgili bilinç düzeylerini arttırmak. Bunun için kullanılabilecek yöntemlerden biride poster ilanları. Sizin için örnek oluşturması amacıyla aşağıdaki posterleri paylaşıyorum. Ne yazık ki Türkçe posterler mevcut değil. Çalışkan arkadaşlar bu örneklerden yola çıkarak kendi posterlerini hazırlayabilir.

3 thoughts on “Gıda Güvenliği Kültürü Örnek Posterler

 1. Fırat Bey, Selamlar

  Nasılsınız?

  Ben indiremedim siteden ücretli gözüküyor.

  Nasıl yapabilirim ?

  Yardımcı olursan çok sevinirim.

  Beklenen standart güncellemesi yapıldı ve BRC Food 8 yayınlandı. İlgilenen arkadaşlar doğrudan http://www.brcbookshop.com adresinden ücretsiz pdf olarak indirebilirler. Türkçe’sini de aynı zamanda yayınlama başarısını göstermişler bu versiyonda. Bekleme veya çeviri yapma zahmetine de gerek kalmadı.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s