Gıda İşletmelerinde Drenaj Temizliği


BRC Global Gıda Güvenliği Standardı 8. sürümünde ortam kontrolleri ayrı bir bölüm olarak tanımlandı. Tabiiki bizler de sistemlerimizi standart istekleri doğrultusunda geliştirmeye başladık. ABD ile çalışan müşteriler için “Çevre İzleme Planı” çok da yeni bir konu değil aslında. Bu müşterilerin özellikle istedikleri ise drenajlardan (giderlerden) L. monocytogenes analizi yapılması oluyor. İlk duyduğumda ben de bu ne ya artık abartıyorlar demiştim. Hala bazı konularda riskli ürün ile alakası olmayan üretici firmaların çok zorlandığını düşünüyorum. Ama sonuçta müşteri isteği bu ve müşteriler veli-i nimetimiz.

Bu nedenle drenaj temizliği ile ilgili yaptığım araştırmaların özetini sizlerle paylaşıyorum.

Gıda Üretiminde Zemin ve Drenaj Temizliği

Zeminler ve drenajlar gıda üretim ve işleme tesislerinde genel olarak gözden kaçırılan bir kirlilik kaynağıdır. Drenajlar, özellikle Listeria monocytogenes için, gıda kaynaklı patojen kaynağıdır. Tesisiniz tüm temizlik ve sanitasyon işlemlerini düzgün bir şekilde yerine getirmezse, drenajlarınız biyofilmler geliştirebilir. Biyofilmler, bir yüzey üzerinde bir tabaka oluşturan bakteri ve diğer mikroorganizmalar gibi ince biyolojik malzeme kaplamalarıdır. Biyofilmler normal zemin ve drenaj temizleme ve dezenfeksiyon işlemlerine karşı dirençli hale gelebilir ve tesisinizde gıda ürünlerini kirletebilecek Listeria monocytogenes ve Salmonella gibi zararlı bakterileri saklayabilir.

Zemin ve Drenajların Temizlenmesi

Drenaj Sanitasyonu

Çalışanlarınızı, zeminleri ve drenajları temizlerken asla sert fırçalama veya yüksek basınçlı yıkama maddeleri kullanmamaları için eğitmelisiniz. Bu uygulama nedeniyle  aerosol haline gelen kirlilik ve patojen mikroorganizmalar ürünlere veya ekipmanlara geçiş yapabilir.

Tesisinizin temizlik kurallarını hazırlarken, tesisinizdeki zemin türlerini, hangi tür kirlenmenin önemli olduğunu ve tesisinizin sahip olduğu ekipmanları göz önünde bulundurmalısınız. Genel olarak, drenaj temizleme talimatı şu şekilde olabilir:

 • Bir süpürge veya fırça ile kaba kirleri ve atıkları toplayın
 • Zemini düşük basınçlı suyla ıslatın
 • Bir temizleme çözeltisi uygulayın
 • Gerekirse, temizleme çözeltisini paspaslayın
 • Zemini düşük basınçlı suyla durulayın ve fazla suyu alın
 • Dezenfektan uygulayın

Düşük Basınçlı Temizleme

İdeal olarak, tesisiniz hem drenajlar hem de zeminler için köpük bazlı veya diğer temassız temizleyiciler kullanmalıdır. Temassız temizleyiciler, paspaslama veya fırçalama işlemleri sırasında aerosol şeklindeki bulaşma riskini ortadan kaldırır. Kanalizasyonları temizlemek için çalışanlarınız şunları yapmalıdır:

 • Drenaj kapağını, süzgeçleri ve bloğu çıkarın
 • Tüm kaba kirleri uzaklaştırın
 • Temizlik planınıza göre drenaj kapakları ve süzgeçleri temizleyin
 • Drenajı düşük basınçlı ılık suyla önceden yıkayın
 • Giderin içine ve çevresine köpük veya deterjan temizleyici uygulayın
 • Gerekirse, belirlenmiş ayrı drenaj fırçası kullanarak fırçalayın
 • Drenajı düşük basınçlı suyla durulayın
 • Drenajı bir dezenfektan solüsyonu ile doldurun
 • Bloğu, süzgeci ve drenaj kapağını yerine yerleştirin
 • Kullanılan temizlik ekipmanlarını temizleyin, dezenfekte edin ve kuru olarak saklama alanına alın.

Tüm zemin ve drenajların yeterli derecede sterilize edildiğinden emin olmak için çalışanlar, dezenfektan çözeltilerinin pH ve sıcaklık seviyelerini düzenli olarak kontrol etmelidir. Özel olarak eğitilmiş çalışanlar, Listeria monocytogenes ve diğer patojen mikroorganizmalar için giderlerden swab almalıdır.

Zeminler ve drenler gıda işleme ve üretim tesislerinde yaygın bir kirlenme kaynağıdır. Zeminlerden ve drenajlardan kaynaklanan kirlenmenin gıda ürünlerinize girmesini önlemek için, tüm çalışanları uygun temizlik ve sanitasyon prosedürleri konusunda eğitmek önemlidir. Zeminler ve drenajlar asla sert fırçalama veya yüksek basınçlı yıkamalar kullanılarak temizlenmemelidir, çünkü bu yaklaşımlar kirleticileri aerosolize edebilir ve tesisinize yayabilir. Mümkün olduğunda, aerosol haline gelme riskini daha da azaltmak için temassız temizleme solüsyonları kullanmalısınız.

4 Comments

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s