IFS Gıda 7.0 Taslağı Yayınlandı


Uzun zamandır revizyon ile ilgili çalışması süren International Featured Standards Food (IFS Food) standardının taslağı yayınlandı. Hızlı bir tarama yaptım. Anladığım kadarıyla çok büyük bir başlık değişikliği yok. Fakat gereklilikler kısmında neredeyse maddelerin yarısında eklentiler yapılmış. BRC Gıda Güvenliği Standardı ile benzerlik dikkatimi çekti. Bildiğiniz gibi aslında bu iki standart birbirine çok yakın ve hatta paralel ilerliyordu. BRC Gıda Güvenliği 8 neredeyse 1 yıldır devrede. IFS Gıda’daki bu değişiklik ile aradaki fark yeniden kapatılmış gibi geldi. Gıda savunması, özgünlüğü ve gıda güvenliği kültürü ile ilgili eklemeler yapılmış.

Aşağıdaki linkte taslak halindeki standarda ulaşabilir ve inceleyebilirsiniz.

IFS Gıda 7.0 Taslak Metni

11 Kasım gününe kadar metin üzerindeki değerlendirmelerinizi IFS merkezi ile paylaşarak standarda katkıda bulunabilirsiniz.

NOT: Sanırım site çökmüş 🙂 bu nedenle elimdeki nüshayı aşağıdaki linkten indirebilirsiniz.

Yayınlayan

firatozel

Fırat ÖZEL, 1979 yılı İzmir doğumludur. 1997 yılında İzmir Atatürk Lisesi‘nden mezun oldu. 2002 yılında Ege Ünivesitesi Gıda Mühendisliği Bölümünü lisans derecesinde tamamladı. 2003 – 2004 yılları arasında Isparta Eğirdir Dağ Komando Okulu’nda Gıda Kontrol Müfrezesi’nde laboratuar subayı olarak görev yaptı. Bu süre içinde mikrobiyolojik analizler üzerine çalıştı. 2004-2011 yılları arasında İzmir merkezli bir firmada eğitimci, danışman ve denetçi olarak çalıştı. Celal Bayar Üniversitesi Saruhanlı MYO’da ve Ege Üniversitesi Gıda Mühendisliğinde derslere girmiş ve girmektedir. Elginkan vakfında eğitimler vermektedir. BRC Food ve ISO 9001 başdenetçisidir. 150'dan fazla firmaya danışmanlık yapmış, 220'den fazla kurumda eğitimler vermiştir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s